Głównej zawartości

Pomagamy razem

stypendiumbanner

Nawigacja satelitarna staje się w naszym życiu coraz powszechniejsza. Odbiorniki GPS są dziś na wyposażeniu niemalże każdego auta, coraz częściej, specjalne "outdorowe" wersje odbiorników, zabieramy także na piesze wyprawy. Sam zakup urządzenia, nie jest jednoznaczny z nabyciem umiejętności jego wykorzystywania. Bezpiecznego używania odbiorników GPS, zwłaszcza w górach trzeba się po prostu nauczyć.

Jak w pełni wykorzystać potencjał nawigacji satelitarnej dla podniesienia naszego bezpieczeństwa w górach, jak posługiwać się odbiornikiem GPS i jak unikać pułapek związanych z jego bezrefleksyjnym użytkowaniem? Te i inne, istotne z perspektywy górskiego bezpieczeństwa informacje, mieli okazję posiąść uczestnicy, organizowanych przez Fundację im. Anny Pasek i Grupę Podhalańską GOPR, nieodpłatnych warsztatów nawigacji satelitarnej z wykorzystaniem odbiorników GPS.

Bezpieczne poruszanie się w górach, szczególnie w górach wysokich wymaga wiedzy i sporego doświadczenia. Zdaniem Rafała Chrustka- Ratownika Grupy Podhalańskiej GOPR "Prawidłowego zachowania i radzenia sobie z trudnymi sytuacjami w górach trzeba się po prostu nauczyć."

Warsztaty zostały przeprowadzone w Centralnej Stacji i Centrum Koordynacji Ratownictwa Grupy Podhalańskiej GOPR w Rabce - Zdrój. W trakcie zajęć pod okiem ratowników górskich - Rafała Chrustka i Rafała Zmarza- grupy młodych ludzi miały okazję zdobyć wiedzę i praktyczne umiejętności z zakresu posługiwania się odbiornikami GPS i ich efektywnego wykorzystania w warunkach górskich.

 

Zaczęło się od wprowadzenia teoretycznego. Przypomniano podstawy nawigacji i orientacji w przestrzeni. W jaki sposób, przy wykorzystaniu tradycyjnego zestawu do nawigacji (mapa, kompas, linijka), określić swoje położenie, "jak czytać" ukształtowanie terenu etc. Nie obyło się bez małego testu, sprawdzającego dotychczasowe umiejętności : -) Po krótkim odświeżeniu podstawowych informacji, prowadzący szkolenie, Rafał Chrustek, przeszedł do tematu nawigacji satelitarnej. Przedstawiając sposób działania całego systemu, akcentował ograniczenia odbiorników GPS i specyfikę pracy z tymi urządzeniami w terenie otwartym. Po zapoznaniu się ze sposobem pracy odbiorników i ich głównymi funkcjami, przyszła pora na część praktyczną - zajęcia w terenie. W tym celu uczestnicy szkolenia udali się w rejon Lubonia Wielkiego, gdzie podzieleni na niewielkie grupy, kolokwialnie rzecz ujmując, poszli w las. Ich zadaniem było dotrzeć do celu po wcześniej wyznaczonej trasie. Warto poinformować, że uczestnicy szkolenia stawili się u celu podróży w komplecie :-)

Było wyznaczanie punktów, nawigacja po trasie, określanie współrzędnych, wyznaczanie odległości etc. Na końcu trasy wykorzystując tzw. "track", czyli zapisany w odbiorniku ślad drogi, uczestnicy szkolenia mogli na monitorze komputera zobaczyć przebytą drogę, obliczyć jej długość, przewyższenia, a także przeanalizować błędy, które popełnili w trakcie nawigacji.

GPS nie zastąpi myślenia, nie zastąpi także umiejętności posługiwania się mapą i kompasem. Stanowi natomiast doskonałe uzupełnienie powyższych, o czym można się przekonać, szczegulnie w trudnych warunkach atmosferycznych, utrudniających widoczność i nawigację według naturalnych punktów odniesienia - gęsta mgła, śnieżyca... Odbiorniki GPS, oprócz precyzyjnej lokalizacji naszego położenia (dokładność do kilku metrów), mają jeszcze jedną dodatkową zaletę (w przeciwieństwie do tradycyjnych map), pozwalają na błyskawiczną aktualizację danych, zaopatrzone w odpowiedni podkład mapowy, mogą być przydatne w lokalizacji aktualnych zagrożeń, np. obszarów zagrożenia lawinowego. Jest to szczególnie istotne z perspektywy bezpieczeństwa w warunkach zimowych.

Szkolenia zostały zorganizowane przez Fundację im. Anny Pasek w ramach statutowej działalności na rzecz bezpiecznej eksploracji górskiej.

Organizatorzy: Partnerzy:

Partnerzy medialni:

Zobacz galerię